Ljubljana ima zelo dolgo plesno tradicijo, ki sega še v čas, ko smo bili pod okriljem ... Več
73. Ljubljana Festival - poletje kulture in umetnosti v prestolnici
Poletje v Ljubljani bo tudi letos zaživelo v znamenju vrhunskih umetniških doživetij. Med 20. junijem in 12. septembrom 2025 bo 73. Ljubljana Festival gostil izjemne mednarodne in domače umetnike ter občinstvu ponudil bogat in raznolik program.
Četrtek, 19. 6., ob 20.45, Kongresni trg
73. LJUBLJANA FESTIVAL: SLOVESNA OTVORITEV S POLETNO NOČJO
Na Kongresnem trgu v Ljubljani bomo s slavnostnim dogodkom Poletna noč – Ta noč je moja uradno otvorili 73. Ljubljana Festival. Prireditev bo posvečena 60-letnici glasbenega ustvarjanja legendarnega avtorja in izvajalca Janeza Bončine Benča. Slavnostni večer bosta ob spremljavi Simfoničnega orkestra in Big Banda RTV Slovenija oblikovala glasbeni vodja in dirigent Patrik Greblo ter številni izjemni vokalni solisti: Alenka Godec, Tinkara Kovač, Anika Horvat, Ana Soklič, Aleksandra Ilijevski, Karin Zemljič, Tomislav Jovanović Tokac, Matevž Šalehar Hamo, Bojan Cvjetićanin, Gregor Ravnik, Sergej Škofljanec in Tomo Jurak. Občinstvo bo uživalo v čarobnosti Benčevega opusa z izvedbami nepozabnih uspešnic, kot so: Ta noč je moja, Kadar ognji dogorijo, Maja z biseri, Ob šanku, Zlata obala, Nosila je rdečo rožo, V veri, da boš srečna, Ljubil bi se in druge.
Sobota, 15. 6., ob 21.00, Poletno gledališče Križank
MUZIKAL MAMMA MIA!
Po nekajletnem premoru se v Križanke vrača eden najbolj oboževanih muzikalov vseh časov Mamma Mia! v režiji Juga Radivojevića. S pomočjo nepozabnih pesmi skupine ABBA bomo spremljali zgodbo mlade Sophie, ki si želi romance in najti svojega očeta, ter njene matere Donne, ki verjame, da v življenju ni prostora za moške. Zasedba bo zablestela z vrhunskimi slovenskimi umetniki, med katerimi bodo nastopili Simona Vodopivec Franko, Alenka Godec, Damjana Golavšek, Gojmir Lešnjak-Gojc, Uroš Smolej, Jan Bučar, Marjan Bunič, Lea Bartha Pesek, Matjaž Kumelj in številni drugi.
Ponedeljek-sreda, 19. 6. – 18.6.
LJUBLJANA FESTIVAL NA LJUBLJANICI
Ljubljanica, s svojo bogato arheološko in kulturno zgodovino, bo že desetič zapored gostila edinstven glasbeni dogodek v sklopu poletnega festivala – Ljubljana Festival na Ljubljanici. Mladi glasbeniki z Akademije za glasbo v Ljubljani ter Konservatorija za glasbo in balet Ljubljana bodo izvedli pester repertoar, poslušalci pa se jim bodo lahko pridružili na ladjici in skupaj uživali v glasbi med plovbo po reki, ki teče skozi staro mestno jedro Ljubljane.
Ponedeljek, 30. 6., ob 20.00, Gallusova dvorana, Cankarjev dom
LA FURA DELS BAUS: EDINSTVENA UPRIZORITEV HAYDNOVEGA STVARJENJA
La Fura dels Baus se bo tokrat predstavila v Cankarjevem domu z izvedbo Stvarjenja Josepha Haydna. Oratorij, ki je že na praizvedbi navdušil občinstvo, velja za eno prvih univerzalnih del, namenjenih tako širši publiki kot glasbenim poznavalcem, temelji pa na svetopisemski zgodbi o nastanku sveta. Osupljivi spektakel je nastal pod umetniškim vodstvom ustanovitelja zasedbe Carlusa Padrisse in glasbenim vodstvom Laurence Equilbey. Na festivalu bo za glasbeno spremljavo poskrbel z grammyjem noviminirani Simfonični orkester Avditorija Alicante ADDA, ki ga bo vodil karizmatični maestro Josep Vicent. Na odru se jim bo pridružil tudi Zbor Slovenske filharmonije in izjemni solisti Alba Férnandez-Cano, Víctor Sordo in Toni Marsol.
Sreda, 2. 7., ob 20.00, Gallusova dvorana, Cankarjev dom
GLASBENO POTOVANJE OD FLAMENKA DO LATINO RITMOV
Po dveh izjemno uspešnih koncertih na lanskem 72. Ljubljana Festivalu se Simfonični orkester Avditorija Alicante ADDA vrača pod vodstvom šefa dirigenta Josepa Vicenta. Koncertni dogodek El Amor Brujo bo navdušil z vrhunskimi solisti – pevko Gineso Ortega, plesalcem flamenka Davidom Romerom in ilustracijami Sagarja Forniesa. Program obsega Španski capriccio Nikolaja Rimskega-Korsakova, baletno pantomimo Začarana ljubezen Manuela de Falle, ki pripoveduje o ljubezni andaluzijske ciganke Candele, ter Simfonične plese Leonarda Bernsteina iz legendarnega muzikala Zgodba z Zahodne strani.
Četrtek, 3. 7., ob 21.00, Poletno gledališče Križank
ZAKLADNICA JAZZOVSKE GLASBE
Na odru Poletnega gledališča Križank bo zablestel The Duke Ellington Orchestra, vodilna sila jazzovske tradicije že več kot stoletje. Pod taktirko Paula Ellingtona, vnuka legendarnega Duka Ellingtona, orkester nadaljuje zapuščino enega največjih skladateljev 20. stoletja.
Petek, 4. 7., 21.00, Križanke, Peklensko dvorišče
TOMAŽ DOMICELJ: ZADNJA AKUSTIKA
Legendarni kantavtor Tomaž Domicelj se po dvoletnem premoru vrača na Peklensko dvorišče s koncertom, ki nosi pomenljiv naslov Zadnja akustika. Letos praznuje 77 let in hkrati 60 let profesionalnega glasbenega ustvarjanja. Občinstvu bo postregel z izborom svojih najbolj znanih pesmi, od zgodnjih začetkov do novejših stvaritev.
Sobota, 5. 7., ob 21.00, Poletno gledališče Križank)
ZVOČNA REALNOST IN FANTAZIJA, OD »PROFESSOR BAD TRIP« DO ELEKTRONIKE V ŽIVO
Belgijski ansambel Ictus bo izvedel svojo nagrajeno kompozicijo Professor Bad Trip, ki je leta 2023 prejela nagrado za najboljšo izvedbo na Beneškem bienalu sodobne glasbe. Ta izjemno zvočno raziskovalni projekt Fausta Romitellija združuje vplive halucinogenih izkušenj, psihadeličnega rocka, tehno glasbe in kitarskih solov.
Nedelja–petek, 6.–11. 7., Križanke
KRIŽANKE KOT ATELJE SVETOVNIH LIKOVNIH UMETNIKOV
Od 7. do 11. julija bo v Križankah potekala Mednarodna likovna kolonija, ki že vrsto let predstavlja pomemben del poletnega festivala. Pod umetniškim vodstvom selektorja in slikarja Toma Vrana bodo izbrani umetniki iz različnih držav in celin dobili edinstveno priložnost za ustvarjanje. Nastala umetniška dela bodo ob zaključku kolonije predstavljena na razstavi v Viteški dvorani Križank.
Ponedeljek, 7. 7., ob 21.00, Poletno gledališče Križank
FILMSKA GLASBA ENNIA MORRICONEJA
Ennio Morricone danes velja za enega najbolj plodovitih in najpomembnejših filmskih skladateljev vseh časov. Ustvaril je glasbeno podlago za filme, kot so Dobri, umazani, zli, Misijon, Nedotakljivi, Bugsy, Maléna in Osovraženih osem, za svoje delo pa je med drugim prejel dva oskarja, tri grammyje in tri zlate globuse. Slavni umetnik je svoja dela interpretiral na 56. Festivalu Ljubljana leta 2008, tokrat pa bo dirigentsko palico vihtel njegov sin Andrea Morricone. Program, ki obeta sprehod skozi Morriconejeva najslavnejša filmska dela, bodo izvedli Orkester Roma Sinfonietta, Simfonični orkester RTV Slovenija in Mešani pevski zbor Glasbene matice Ljubljana. V vlogi solistov bodo nastopili sopranistka Vittoriana De Amicis, violinist Vincenzo Bolognese in Luigi Mattacchione, ki bo igral na orglice.
Sreda, 9. 7., ob 21.00, Poletno gledališče Križank
BALETNE VIZIJE EDWARDA CLUGA
Baletni večer Cluster prinaša cikel štirih koreografij, Proof, Mutual Comfort, Handman in Cluster, ustvarjene za Nizozemsko plesno gledališče. Koreografije je oblikoval umetniški vodja Baleta SNG Maribor Edward Clug, ki je za svoj prispevek k razvoju kulture in umetnosti je leta 2022 prejel srebrni red za zasluge Republike Slovenije.
Sreda-nedelja, 9. 7 – 20. 7., Gallusova dvorana, Cankarjev dom
NAJVEČJI HIT BROADWAYA PRIHAJA V LJUBLJANO
Fantom iz opere, najbolj priljubljen muzikal na svetu, bo poleti leta 2025 doživel svojo spektakularno slovensko premiero v okviru 73. Ljubljana Festivala. Ta osupljiva glasbena predstava Andrewa Lloyda Webbra že desetletja osvaja srca gledalcev po vsem svetu. Zgodba muzikala nas popelje v Pariz, kjer se globoko pod operno hišo skriva skrivnostni glasbeni genij, znan kot Fantom, obseden s talentom in lepoto mlade sopranistke Christine Daaé. Muzikal je že navdušil več kot 160 milijonov ljudi v 48 teritorijih, 198 mestih in 21 jezikih. To je priložnost za doživetje spektakularnega glasbenega dogodka s svetovno zvezdniško zasedbo z West Enda in Broadwaya, ki bo Ljubljana popeljalo v svet ljubezni, strasti in skrivnosti.
Petek, 11. 7., ob 20.00, Križevniška cerkev
RE5PIRACIONES – TANGO, KI DIHA S STRASTJO
Koncert Re5piraciones: Od Gardela do Piazzolle bo zazvenel v ritmih tanga, ki ga bodo izvedli priznani glasbeniki. Harmonikarski kvartet 4 Bellows 4 Tales – Stefano Bembi, Zoran Lupinc, Maurizio Marchesich in Imad Saletović – bo združil moči z virtuoznim bandoneonistom Rodolfom Mederosom, večkratnim nominirancem za latinske nagrade grammy.
Sreda, 16. 7., ob 20.00, Križevniška cerkev
PIANISTIČNA ELEGANCA VIOLETE EGOROVE
Priznana ruska pianistka Violeta Egorova, ki se je izobraževala na Moskovskem državnem konservatoriju P. I. Čajkovskega pod mentorstvom Leva Naumova, velja za eno vodilnih ambasadork ruske pianistične šole. Na koncertu bo izvedla program, ki združuje klasično strukturo, virtuoznost in lirično poglobljenost, z deli Ludwiga van Beethovna in Roberta Schumanna.
Ponedeljek, 21. 7., ob 20.00, Narodna galerija
VIRTUOZNA INTERPRETACIJA S KOREJSKIM KOMORNIM ORKESTROM
Vrhunski komorni sestav Korejski komorni orkester bo v Narodni galeriji pripravil večer prepleta klasične in sodobne glasbe. Ena izmed solistk bo pianistka Ilia Kim, mednarodno priznana umetnica, ki je svojo kariero gradila v Berlinu, Salzburgu, Hannovru in Bologni. Ob njej bo na violini nastopila Esther Yoo, ameriška violinistka korejskih korenin, ki je sodelovala z vrhunskimi dirigenti, kot so Vladimir Aškenazi, Gustavo Dudamel in Vasilij Petrenko.
Sreda, 23. 7., 20.00, Dvorana Marjana Kozine, Slovenska filharmonija
MÜNCHENSKI VIRTUOZI POD VODSTVOM LORENZA NASTURICE-HERSCHCOWICIJA
Münchenski virtuozi, ansambel vrhunskih članov Münchenskih filharmonikov, pod vodstvom priznanega koncertnega mojstra in dirigenta Lorenza Nasturice-Herschcowicija prinašajo večer izjemne tehnične briljance in umetniške izraznosti. Komorni orkester, ki izvaja glasbo na znamenitih godalih mojstrov, kot so Stradivari, Guarneri, Amati in Guadanini, poslušalcem ponuja bogato zvočno doživetje.
Četrtek, 24. 7., ob 20.00, Križevniška cerkev
MOJSTRSKA VIOLISTKA LIU LIYUAN IN PIANISTKA LAN CUI V GLASBENEM DIALOGU
Violistka Liu Liyuan, nagrajenka Mednarodnega tekmovanja mladih koncertnih umetnikov v New Yorku, deluje kot izredna profesorica viole in pomočnica direktorja orkestrskega oddelka na Konservatoriju za glasbo Džedžjang v Hangdžovu. Njena umetniška sopotnica, pianistka Lan Cui, je svoje znanje izpopolnjevala na kraljevih konservatorijih v Bruslju in Antwerpnu ter v Glasbeni kapeli kraljice Elizabete. Na koncertu bosta izvedli dela kitajske skladateljice Zhuang Liu in Johannesa Brahmsa.
Ponedeljek, 28. 7., 20.00, Križevniška cerkev
VIRTUOZNA ENERGIJA KVARTETA AIGHETTA
Kvartet kitar Aighetta, ugleden ansambel iz Monaka, že več kot štiri desetletja navdušuje s prepletom klasične tradicije in sodobnih vplivov. Kvartet bo izvedel raznolik program, ki sega od klasičnih del Ferdinanda Carullija in Gioachina Rossinija do temperamentnih skladb Manuela de Falle ter avtorskimi kompozicijami članov kvarteta. Program bo zaokrožil operni pridih z arijo Carmen Georgesa Bizeta, prirejeno za štiri kitare.
Sreda, 30. 7., 20.00, Križevniška cerkev
ENSEMBLE DISSONANCE: Z GRAMMYJEM NOMINIRANI PROJEKT
Ensemble Dissonance je postala nepogrešljiva instrumentalna zasedba Festivala Ljubljana. Med njihove najnovejše dosežke sodi nominacija za nagrado grammy 2025 za album Entourer, posnet v sodelovanju s kitaristom Makom Grgićem, s katerim so pripravili vrhunski program.
Četrtek, 31. 7., 20.00, Dvorana Marjana Kozine, Slovenska filharmonija
ŠPANSKE ELEGANCE IN PIANISTIČNE VIRTUOZNOSTI
Na festivalskem odru bo nastopil Komorni orkester Španske radiotelevizije (RTVE) pod vodstvom Marca Moncusíja, uveljavljenega dirigenta z bogatimi mednarodnimi izkušnjami.
Ponedeljek, 4. 8., 20.00, Dvorana Marjana Kozine, Slovenska filharmonija
CONCERTO GROSSO: VRHUNSKI MUZIKALNI USTVARJALCI
Dmitrij Sitkovecki bo z mednarodno uveljavljenim Ensemble Dissonance izvedel program, posvečen glasbi 20. stoletja. Program vključuje skladbe Arva Pärta, Alfreda Šnitkeja in Petra Iljiča Čajkovskega, v priredbah, ki bodo navdušile občinstvo s svojo globoko umetniško interpretacijo.
Torek, 5. 8., ob 20.00, Dvorana Marjana Kozine, Slovenska filharmonija
MOZARTOVA MOJSTROVINA DON GIOVANNI
V interpretaciji Operne akademije Pehlivanian bo zazvenela koncertna izvedba osrednjega dela operne trilogije Don Giovanni Wolfganga Amadeusa Mozarta, pod umetniškim vodstvom dirigenta Georga Pehlivaniana, ki je ustanovitelj edinstvene akademije, ki združuje nadarjene mlade pevce in dirigente z vsega sveta.
Sreda, 6. 8., 20.00, Križevniška cerkev
OD HÄNDLA DO BACHA: POKLON GLASBENI DEDIŠČINI
Ljubitelje glasbe bodo profesorji Mojstrskih tečajev Festivala Ljubljana popeljali v svet baročnih mojstrovin in klasičnega repertoarja. V ospredju bodo dela Georga Friedricha Händla, Antonia Vivaldija, Roberta Schumanna, Wolfganga Amadeusa Mozarta ter Johanna Sebastiana Bacha. Tokrat bodo na odru blesteli vrhunski glasbeniki in profesorji: Emanuel Abbühl (oboa), Reinhold Friedrich (trobenta) ter pianistki Eriko Takezava in Kimiko Imani.
Petek, 8. 8., 20.00, Križevniška cerkev
GLASBENO POTOVANJE OD BALKANA DO BRAZILIJE
Na koncertu Balkan & Brazilian Resonances bosta violinist Bojan Cvetrežnik in pianist David Gordon izvedla pester program, ki združuje balkanske in brazilske vplive ter elemente baroka in jazza. Zazvenela bodo dela Samuela Duškina, številnih slovenskih avtorjev, brazilska glasba in tradicionalna ljudska glasbena dediščina Romunije, Bosne in Srbije. Kot gostja bo nastopila violinistka Barja Drnovšek, ki se posveča tudi ansamblom za ljudsko glasbo in je del platforme Godalkanje, katere idejni vodja je Cvetrežnik.
Ponedeljek, 11. 8., 20.00, Križevniška cerkev
ELENA DENISOVA – MOJSTRICA VIOLINSKE UMETNOSTI
Elena Denisova, izjemna violinistka in ambasadorka čutnosti zvoka, navdušuje s svojo tehnično dovršenostjo in izrazno močjo. Njena interpretacija klasičnega in sodobnega repertoarja ji je prinesla mednarodno priznanje na največjih koncertnih odrih. Kot ustanoviteljica Ansambla Gustav Mahler in umetniška vodja festivala WoertherSee Classics ostaja ena najprepoznavnejših osebnosti klasične glasbe danes.
Četrtek, 14. 8., ob 20.00, Križevniška cerkev
ENSEMBLE DISSONANCE: MAHLER V LJUBLJANI
Ensemble Dissonance, ključen del Festivala Ljubljana, bo skupaj s sopranistko Niko Gorič in tenoristom Jako Mihelačem poskrbel za nepozaben večer – Mahler v Ljubljani. Gorič bo s svojo izrazno močjo in širokim glasbenim razponom očarala občinstvo, Mihelač pa bo s svojim mogočnim vokalom popeljal poslušalce skozi bogato glasbeno pokrajino.
Ponedeljek, 18. 8., ob 20.30, Poletno gledališče Križank
VIRTUOZ MNOGIH PIHAL
Goran Bojčevski & Balkan nuevo bo glasbeni večer poln strasti, virtuoznosti in edinstvenih priredb, ki jih bo na odru pričaral Goran Bojčevski, virtuoz na klarinetu in mnogih drugih pihalih. S svojim izjemnim talentom spretno prehaja med klasiko, etnom ali džezom.
Sreda, 20. 8., ob 20.30, Poletno gledališče Križank
RADETOM ŠERBEDŽIJO: MOJ KLOBUK IMA TRI LUKNJE
Rade Šerbedžija, ena največjih igralskih ikon v našem prostoru, se po lanskem nastopu ponovno vrača na Ljubljan Festival, kjer bo skupaj s svojo skupino Zapadni kolodvor nastopil v Poletnem gledališču Križank s predstavo Moj klobuk ima tri luknje. Šerbedžija, ki je tudi režiser, pesnik, glasbenik in vsestranski umetnik, je na svojih koncertih vedno znan po edinstvenem humorju, vložkih proze in poezije ter anekdotah o življenju umetnika. Ne zamudite tega posebnega večera, ki bo združil humor, glasbo in osebne zgodbe, ki so oblikovale življenje in umetnost Radeta Šerbedžije.
Četrtek, 21. 8. ob 20.00, Gallusova dvorana, Cankarjev dom
BALETNA ELEGANCA IN VIRTUOZNOST STRUN
Svetlana Zaharova in Vadim Repin, partnerja tako v zasebnem življenju kot tudi na odru, bosta to poletje predstavila unikaten plesno-glasbeni pas de deux. Zaharova je primabalerina Bolšoj teatra in zvezdnica milanskega gledališča La Scala. Rusko-belgijski violinist Vadim Repin pa je pri sedemnajstih letih postal najmlajši nagrajenec violinske sekcije Mednarodnega glasbenega tekmovanja kraljice Elizabete v Bruslju.
Petek, 22. 8., ob 20.30, Poletno gledališče Križank
TEMPERAMENTNA MOČ ROMSKE GLASBE
Budimpeški romski simfonični orkester je priznana zasedba tako na domačem Madžarskem kot tudi v tujini. Poslanstvo orkestra, ki letos obeležuje 40 let delovanja, temelji na medgeneracijskem prenašanju in s tem tudi zagotavlja kontinuiteto romskega glasbenega snovanja ter izvajanja temperamentne, pogosto plesne in ritmično poudarjene, vsekakor pa virtuozne glasbe v simfoničnem mediju na kar najvišjem nivoju.
Sobota, 23. 8., 20.30, Poletno gledališče Križank
OTROK MIRU MUZIKAL
Letos poleti bodo mladi glasbeniki z vsega sveta sodelovali na Tednu otroka miru v Ljubljani, ki ga organizira Slovenski mladinski orkester v sodelovanju s fundacijo The Peace Child International. Vrhunec bo izvedba muzikala Otrok miru, ki s prikazom preobrazbene moči sodelovanja nagovarja otroke, naj prekinejo krog konfliktov in spodbujajo spravo ter mir.
Torek, 26. 8., 20.00, Gallusova dvorana, Cankarjev dom
VEČER PUCCINIJEVE GLASBE Z ANO NETREBKO
V Ljubljano se po desetih letih vračata svetovno priznana sopranistka Ana Netrebko in tenor Jusif Ejvazov, ki bosta skupaj z Orkestrom Slovenske filharmonije ter Zborom Opere SNG Maribor in Zborom Opere SNG Ljubljana stopila na oder v čudovitem večeru, posvečenem Puccinijevim operam. Ana Netrebko, rusko-avstrijska sopranistka, velja za eno vodilnih in reprezentativnih klasičnih glasbenic, medtem ko je Azerbajdžanski tenor Jusif Ejvazov, po izobraževanju v Italiji, prejel številna priznanja, vključno s častnim nazivom ljudski umetnik Azerbajdžana.
Petek, 28. 8., ob 20.30, Križanke
NOVI VAL LJUBEZNI S HAMO & TRIBUTE 2 LOVE & BIG BAND RTV SLOVENIJA
V Križankah bo zasijal koncert legendarne skupine Hamo & Tribute 2 Love v prav posebni preobleki – skupaj z Big Bandom RTV Slovenija, v novih aranžmajih, ki bodo pesmi popeljali v povsem novo dimenzijo. Hamo & Tribute 2 Love.
Sobota, 30. 8., ob 20.30, Poletno gledališče Križank
GLASBENI FENOMEN VSEH GENERACIJ
Vlado Kreslin, glasbeni in družbeni fenomen, že več kot 40 let navdihuje slovensko glasbeno sceno. S svojo prepoznavno Beltinško bando in Malimi bogovi, ter številnimi gosti, bo predstavil bogato zakladnico pesmi, ki jih prepletajo iskrenost, emocije in zgodbe, ki ne poznajo meja časa ali prostora.
Ponedeljek, 1. 9., ob 20.00, Poletno gledališče Križank
TRIP TO LAS VEGAS
Trip to Las Vegas je edinstven koncert, ki vas popelje skozi svet glasbenih legend in zabave. V izvedbi treh vrhunskih slovenskih pevcev in glasbenikov, Ota Pestnerja, Uroša Perića in Omarja Naberja, boste uživali v pesmih, ki so zaznamovale zgodovino glasbe, od Elvisa Presleyja do Deana Martina.
Torek, 2. 9., ob 20.00, Gallusova dvorana, Cankarjev dom
GLASBENI SPEKTAKEL ORKESTRA NACIONALNE AKADEMIJE SV. CECILIJE V RIMU
Ljubljana Festival bo gostil enega najprestižnejših orkestrov na svetu, Orkester Nacionalne akademije Sv. Cecilije v Rimu, ki je že od svojega nastanka zavezan najvišjim standardom izvajanja simfoničnega repertoarja.
Sreda, 3. 9., ob 20.00, Gallusova dvorana, Cankarjev dom
VRHUNSKE IZVEDBE IZBRANIH ARIJ OPERE TOSCA
Na Ljubljanskem festivalu bodo izvedene izbrane arije koncertne izvedbe opere Tosca Giacoma Puccinija. Pod taktirko dirigenta Modestasa Pitrėnasa bodo nastopili vrhunski umetniki: vlogo Florie Tosce bo upodabila ameriškokanadska sopranistka Sondra Radvanovsky, vlogo Maria Cavaradossija bo interpretiral Jonathan Tetelman, Baron Scarpia pa bo v izvedbi Sir Bryna Terfla. Orkester SNG Maribor in Zbor Opere SNG Maribor bodo pod vodstvom Pitrėnasa pričarali edinstveno glasbeno doživetje, v katerem se prepletajo zgodovinska resničnost in dramatični elementi Puccinijevega verizma.
Četrtek–nedelja, 4.–7. 9., ob 20.00, Poletno gledališče Križank
EPSKA GLASBENA IZKUŠNJA – NESREČNIKI
Muzikal Nesrečniki (Les Misérables) velja za eno najbolj priljubljenih glasbeno-odrskih del, o čemer priča že četrt stoletja uspešna broadwayska postavitev, osem nagrad Tony ter naslov največkrat izvajane predstave na londonskem West Endu. Muzikal navdihnjen z romanom Victorja Hugoja, že desetletja očara občinstvo s svojo brezčasno zgodbo o boju za pravico, svobodo in odrešitev.
Ponedeljek, 8. 9., ob 20.00, Gallusova dvorana, Cankarjev dom
OTTELO: VERDIJEVA OPERA STRASTI IN IZDAJE
8. septembra bo v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma zaživela mojstrovina Giuseppeja Verdija Otello v režiji Guya Montavona. Njegova sveža in edinstvena interpretacija bo obudila najtemnejše plati Shakespearjeve tragedije o ljubosumju, izdaji in tragičnih strasteh, ki so postale nepogrešljiv del opernega repertoarja. Dirigentsko palico bo vihtel dirigent Roberto Gianola, ki je že gostoval pri Simfoničnem orkestru RTV Slovenija in bo obiskovalce popeljala v svet tragične ljubezenske zgodbe.
Sreda, 10. 9., ob 20.00, Gallusova dvorana, Cankarjev dom
VELIČASTNOST KLASIKE
Filharmonični orkester Monte Carlo s svojo več kot 160-letno tradicijo ostaja vodilna sila v svetu klasične glasbe. Z njim bosta nastopila legendarna pianistka Martha Argerich in Charles Dutoit, ki že več kot šest desetletij navdušuje s svojim dirigentskim talentom. Obeta se vrhunski večer klasičnega repertoarja. Na koncertnem programu se boste prepustili glasbeni pripovedi Moja mati gos skladatelja Maurica Ravela, ki skozi domiselne orkestracije oživlja klasične pravljične motive. Koncert za klavir in orkester v a-molu, op. 54 Roberta Schumanna velja za enega najlepših klavirskih koncertov romantičnega obdobja, v katerem bo Martha Argerich s svojo mojstrsko interpretacijo poudarila svojo virtuoznost. Večer bo zaključila impresivna simfonična pesnitev Morje Clauda Debussyja, v kateri skladatelj s svojim edinstvenim slogom pričara nepredvidljivo moč in lepoto oceana.
Petek, 12. 9, ob 20.00, Gallusova dvorana, Cankarjev dom
ODMEVNI ZAKLJUČEK 73. LJUBLJANA FESTIVALA
73. Ljubljana Festival bodo sklenili Dunajski filharmoniki. Orkester se tesno povezuje z zgodovino in tradicijo evropske klasične glasbe, njegovi člani so najboljši glasbeniki z vsega sveta, ki so sicer člani Orkestra Dunajske državne opere. Posebnost zasedbe ne temelji le na homogenem glasbenem slogu, temveč tudi na njegovi edinstveni strukturi, saj organizacijo vodi 12-članski odbor, ki ga sestavljajo člani orkestra. Pod taktirko glasbenega vodje Clevelandskega orkestra Franza Welserja Mösta bodo filharmoniki festivalsko poletje zaokrožili z interpretacijo Simfonije št. 38 v D-duru Wolfganga Amadeusa Mozarta. Delo naj bi bilo prvič izvedeno v Pragi in si je zato prislužilo vzdevek »Praška«. Sledila bo strastna »Patetična« Simfonija št. 6 v h-molu Petra Iljiča Čajkovskega, ki jo je skladatelj označil za svoje najboljše delo.
Vstopnice za prireditve Festivala Ljubljana lahko kupite na spletni strani ljubljanafestival.si, pri blagajni Križank, na Petrolovih bencinskih servisih ter drugih Eventimovih prodajnih mestih. Člani Kluba Festivala Ljubljana so upravičeni do 10 odstotkov popusta na nakup vstopnic (popusti ne veljajo za koprodukcije). V Klub se lahko včlanite tukaj. Članstvo v Klubu je brezplačno.