Kuba: Dežela kontrastov, ki privlačijo

Valentina Jarc 20.06.2016
kuba

Otok v obliki krokodila vabi z majhnimi nihanji temperature, bujno vegetacijo, neskončnimi plažami z biserno belim peskom in zeleno modrim morjem, ameriškimi oldtajmerji, vročimi latinskimi ritmi, cigarami, rumom ter nasmejanimi in odprtimi ljudmi. Država, polna življenja in ljudi, ki se družijo na ulicah in plešejo salso, obljublja brezskrbne počitnice, ki jih bomo hoteli čim prej podoživeti.

Na Kubi lahko pričakujemo nepričakovano. Država, ki je polna nasprotij, včasih za zanikrnimi fasadami skriva čarobni utrip, ki popotnike začara in nikoli več ne spusti. Bogata nasprotja ponujajo razburljivo vožnjo in večplastno nepozabno izkušnjo. Pravijo, da se na Kubi čas ustavi, a ne samo zato, ker v utripu živahnih mest pozabimo na vse skrbi. V skrbno ohranjenih kolonialnih mestih se ni veliko spremenilo, odkar so Karibe napadali pirati in so španski konkvistadorji gradili visoke utrdbe, da bi se zavarovali pred njimi. Celotna Kuba spominja na mogočen arhitekturni muzej, saj jo je zaradi izoliranosti od preostalega sveta sodobna arhitektura preprosto obšla. Mesta, kot so Havana, Trinidad, Cienfuegos in Camaguey, kjer mogočne stavbe, fascinantni trgi in tlakovane ulice pripovedujejo zgodbe o minulih časih, so uvrščena tudi na Unescov seznam svetovne kulturne dediščine.

Kuba nas bo prevzela s svojimi biserno belimi plažami in kristalnočistim morjem v prelepih modro zelenih odtenkih.

Stara Havana

Havana, glavno mesto Kube, se ponaša z arhitekturnimi biseri, ki so bili zgrajeni od obdobja baroka do art decoja. Neverjetno dobro ohranjeni so danes spremenjeni v prestižne hotele in muzeje. Med raziskovanjem čudovitih tlakovanih ulic in fotografiranjem ameriških oldtajmerjev ter barvitih fasad ne pozabimo zaviti na najstarejši trg mesta Plaza de Armes, kjer se vsak dan, z izjemo nedelje, zbirajo ljubitelji literature in starin, ki na svojih stojnicah prodajajo vse, kar diši po zanimivi kubanski zgodovini in z njo povezani revoluciji. Razburljiv dan, poln novih doživetij, je v Havani najlepše zaključiti na sprehajališču Malecon. Osem kilometrov dolga promenada nad penečem se morjem v vsej svoji lepoti zasije prav ob sončnem zahodu, ko se tu zberejo mestni umetniki, zaljubljeni pari in ostali prebivalci mesta.

Havana, glavno mesto Kube.

Zeleni Vinales

Ker Havana postaja vedno bolj turistična, gneča na njenih ulicah pa neznosna, nas pot lahko zanese proti majhnemu mestecu, ki leži sredi široke doline, kjer se lahko spočijemo ob pogledu na pomirjujoče zelenje in tropsko rastlinje. V Vinalesu bomo avto oziroma avtobus zamenjali za kolo in med kolesarjenjem raziskali čudovito zeleno okolico.

Pogled na Havano.

Slikoviti Trinidad

Trinidad velja za najstarejše mesto na Kubi. Ker je od leta 1988 pod zaščito Unesca – kar pomeni, da je bilo deležno resursov za obnovo – je izjemno dobro ohranjeno. Turiste v mesto privabljajo barvite hiške in dih jemajoče plaže, ki so tudi v resnici takšne kot s turističnih razglednic.

Festivalski Santiago

Santiago, drugo največje kubansko mesto, prevzame s strastno glasbo, vročim plesom in nalezljivo energijo. Tu vse kipi od vročine in življenja. Čez dan se lahko pred vročino skrijemo v muzej ruma, zvečer pa se prepustimo festivalskemu vzdušju, ki ob mraku prevzame mesto in njegove prebivalce. Ob srkanju osvežilnega koktajla cuba libre nas bo vleklo v plesne klube, iz katerih na ulice ponoči uhajajo vroči ritmi salse, ki se jim je nemogoče upreti.

Na ulicah stare Havane nas bodo očarali barviti ameriški oldtajmerji.

Skrivnostna Baracoa

Baracoa je najbolj izolirano mesto na Kubi, do katerega nas bodo pripeljale neurejene poti, ki so daleč od našega razumevanja pojma ''cesta''. Tukaj so prvotno živeli Indijanci Taino, ki so si jih podredili španski kolonialisti, dokončno pa so jih pokopale evropske bolezni, na katere niso bili odporni. Zaradi odmaknjenosti od ostalih turističnih mest Baracoa ne pozna turističnega vrveža in ponuja avtentično izkušnjo v eni izmed Cas de la Musica, pravo katarzo pa bomo doživeli tudi med sprehodom po starodavnem obmorskem sprehajališču, ki povezuje oba konca mesta.

Muzej Che Guevare

Muzej v čast slovitemu južnoameriškemu revolucionarju najdemo v Santa Clari, mestu, ki ga je Che Guevara leta 1959 osvobodil Batistovega diktatorskega režima. Bitka v Santa Clari je zapisana v zgodovini Kube kot najpomembnejša vojaška zmaga Che Guevare in vsekakor kot eden izmed najpomembnejših vojaških uspehov celotne kubanske revolucije. Santa Clara je univerzitetno mesto, v katerem nas prevzame mladostniški utrip, ki se kaže v številnih umetniških dogodkih, glasbenih in filmskih festivalih ter pestrem nočnem (študentskem) življenju.

Kubanske cigare slovijo kot najbolj kakovostne na svetu, postale so obvezni spominek ob obisku te dežele.

Kje prenočiti?

Na Kubi ne smemo biti presenečeni, če kaj ne gre tako, kot smo si zamislili. Tako je tudi pri cenah hotelov in zasebnih sob, ki nihajo glede na sezono in (višje) ponudbe drugih najemnikov. Vendar pa so cene namestitve po zasebnih sobah in apartmajih manj podvržene sezonskim nihanjem, kot to velja za veliko dražje hotele. Za najem ''case particular'', tj. zasebne sobe s kopalnico, bomo v Havani za eno nočitev brez zajtrka odšteli približno 30 evrov, v provinci pa nekaj evrov manj. Za zajtrk bomo odšteli okoli 4 evre, za tradicionalno večerjo, ki se velikokrat izkaže za pravo kulinarično mojstrovino, pa približno 8 evrov.

Kubanski taksi

Kdaj iti na pot?

Kuba z vročim in sončnim tropskim podnebjem in povprečno temperaturo 24 °C privablja turiste skoraj vse leto, z izjemno januarja in februarja, ko se temperature spustijo vse do 15 °C in ponoči še niže. Od novembra do aprila je na Kubi suha sezona, temperature pa so dokaj nizke, zato takrat v potovalni kovček vrzimo kakšen pulover več. V mokri sezoni, od maja do oktobra, lahko pričakujemo tisto pravo vročo Kubo, ki si je ne predstavljamo brez kratkočasnih poletnih ploh. Praviloma so za potovanje na Kubo najugodnejši termini med začetkom aprila in sredino julija – z izjemo velikonočnih počitnic, ko nekateri letalski ponudniki dvignejo cene – med koncem avgusta in koncem oktobra, ponekod pa tudi do 21. decembra.

Kubanski spominki.

Hrana in pijača

Kubanska kuhinja je fascinanten spoj španske, afriške,indijanske in karibske kuhinje. Je odsev kultur, ki so si v zgodovini prisvajale ta del sveta in skupaj izoblikovale pester nabor danes že tradicionalnih dobrot. Poleg raznolikih kultur pa kubansko kulinariko določa tudi izobilje svežega sadja in zelenjave, ki ima tukaj tisti pravi okus in vonj. Oboje Kubanci velikokrat pripravljajo skupaj, in sicer na vse možne načine. Ob slastnih enolončnicah, prigrizkih, prilogah in glavnih jedeh iz svežega sadja in zelenjave, rib, rakov, piščanca in svinjine pa seveda srkajo osvežilne koktajle. Med najbolj znanimi so vsekakor cuba libre, mojito indaiquiri, s katerimi si lahko tudi sami pričaramo vroče kubansko vzdušje, brez da bi za to morali kupiti drago letalsko vozovnico. Viva Cuba Libre!

Varadero s svojimi prelepimi plažami privablja številne obiskovalce inslovi kot eno izmed najbolj turističnih mest na Kubi.

In zakaj je Kuba letos še toliko bolj priljubljena?

Barack Obama je prvi ameriški predsednik, ki je od prekinitve diplomatskih odnosov leta 1959 obiskal Kubo in izboljšal odnose s Castrom. Posledično je po več kot šestih desetletjih severnoameriška veriga prestižnih hotelov Starwood Hotels & Resorts v svoje roke vzela tri kubanske hotele. Po več kot 40 letih pa je na Kubi pristala tudi prva križarka s 700 potniki, ki jim je bilo v državo dovoljeno vstopiti kot turistom. Obiskali so Chanelovo predstavitev kolekcije Cruise 2017, ki je barvito mesto spremenila v eno izmed najbolj modnih destinacij leta. Imamo še kakšne pomisleke, zakaj ne odpotovati na Kubo?

Izbor urednika

Spletni urednik, Pika Zrim, priporoča