»Odišavljena« v vonju svojega najljubšega parfuma – Atelier Rebul Istanbul je Severina med ... Več
Kako branje izboljša naš spomin

V življenju se pogosto sprašujemo, kakšen je najboljši način vadbe za naša telesa; kako jih izklesati ali ojačati, katero hrano vnašati, da podpremo izvedeno fizično aktivnost in katerim stvarem se zavoljo zdravja in vitalnosti raje izogniti. Verjetno precej redkeje pa se ukvarjamo s tem, kako bi razgibali naše možgane.
Naš najkompleksnejši organ je odgovoren za številne življenjsko pomembne funkcije, kljub temu pa ga pogosto zanemarjamo ali celo vzamemo za samoumevnega. Za zdravje svojih možganov lahko poskrbimo na kar nekaj načinov, na primer z uživanjem hrane, bogate z omega 3 maščobami, kamor spadajo losos, oreščki in avokado, reševanjem nedeljskega sudokuja ali križank ter, najpomembnejše, z branjem.
Foto: Pixabay
Ravno slednje ima izrazito pozitiven vpliv na spomin, eno najpomembnejših funkcij naših možganov. Znanstveniki kalifornijske univerze Berkley so namreč odkrili, da vsakodnevno branje ugodno vpliva na celotno možgansko funkcijo ter izboljša spomin, hkrati pa znižuje raven beta amyloida, beljakovine, ki sodeluje pri razvoju Alzheimerjeve bolezni. Branje upočasnjuje mentalni upad, kar v kasnejših obdobjih življenja pomeni, da starejši ljudje dlje časa ohranijo mentalne sposobnosti, kar pa jim pomaga tudi pri doživljanju višje starosti.
Branje pa na naše zdravje učinkuje tudi posredno, saj znižuje raven stresa, po prebranem poglavju ali dveh pa tudi boljše spimo. Zaradi knjig dokazano krepimo tudi zmožnost empatije ter gradimo tesnejša prijateljstva. Branje pa prav tako lahko služi kot oblika terapije. Ko si boste torej naslednjič želeli ogledati film, posnet po knjižni uspešnici, se raje odločite za tiskano različico. Vaši možgani vam bodo nadvse hvaležni, vi pa se boste počutili bolje.
Foto: Pixabay