8 arhitekturnih umetnin, ki odsevajo naravo

Teja Korošec 22.01.2018
Foto: Pinterest

Nacionalni stadium, Peking

Foto: Herzog & de Meuron

Stadium je bil zgrajen za poletne Olimpijske igre leta 2008 in simbolizira obliko in strukturo ptičjega gnezda. Zaradi tega se je zgradbe med domačini prijel vzdevek Ptičje gnezdo. 

Lotusov tempelj, New Delhi

Foto: India Travel

Čudovit indijski tempelj, ki je nastal pod taktirko arhitekta Fariborza Sahbe, povzema obliko po lotusovem cvetu. Tempelj tvori kar 27 posameznih plošč iz marmorja in vsaka predstavlja cvetni list.

Atomium, Bruselj

Foto: Unsplash

Slavna struktura Atomium je bila v Bruslju zgrajena že leta 1958, da bi simbolizirala vero v znanstveni napredek. Predstavlja kristal železa, ki je povečan 165 milijard-krat. Znotraj Atomiuma najdemo muzej, arhitekturno čudo pa privabi tudi mnogo turistov.

Most Helix, Singapur

Foto: Pinterest

Singapur je znan po svojih arhitekturnih umetninah in most Halifax ni nobene izjema. Svojo obliko povzema po DNK molekuli. 

Preberite še: Popoln odklop v mali gozdni hiški

Sagrada Familia, Barcelona

Foto: Unsplash

Gaudijeva cerkev Sagrada Familia je glavna znamenitost Barcelone. Cerkev upodablja povezavo med človeštvom, naravo in religijo. Stebri simbolizirajo drevesa in njihove mogočne krošnje, zato se obiskovalci počutijo kot v gozdu. 

Sedež podjetja Aldar, Abu Dhabi

Foto: Aldar

Okrogla stolpnica se z obale Abu Dhabija blešči od leta 2010. V njem domuje podjetje za urbani razvoj Aldar, povzema pa obliko školjke. 

Stolpnica Taipei 101, Tajpej

Foto: Lonely Planet

Stolpnica s 101 nadstropji je bila do leta 2004 najvišja stavba na svetu. Oblika odseva členjeno bambusovo steblo. Stolpnica ima osem členov, saj je to v kitajski kulturi srečna številka. 

Stavba Gherkin, London

Foto: Londontopia

Slavnega arhitekta Normana Fostererja pri zasnovi stavbe Gherkin v Londonu niso navdihnile kumarice, saj je ta čast pripadla posebni vrsti morske spužve. Na podoben način kot spužva prepušča vodo, futuristična zgradba filtrira zrak, zato v ikonični londonski zgradbi ni velike potrebe po klimi. 

Izbor urednika

Spletni urednik, Pika Zrim, priporoča