Reciklirano pohištvo za sodobno bivanje

N. E. 25.09.2017
Ikea

Pentatonic za šik udobje

Kaj je skupnega cigaretnim ogorkom, pametnim telefonom in konzervam? Vzporednice so spretno povezali v “start-up” podjetju Pentatonic in vse tri uporabili kot surovino za moderno reciklirano pohištvo. Razvili so namreč poseben koncept spajanja odpadnih materialov v enotno maso, ki jo vlivajo v dobro premišljene kalupe. Nastala je neverjetna kolekcija nadvse udobnih stolov, arhitekturno zasnovanih miz in inovativnih ter šik dodatkov za dom, ki poosebljajo ekološki pristop podjetja k spreminjanju razmišljanja potrošniške kulture. Svojo prvo linijo so predstavili na festivalu oblikovanja v Londonu (London Design Festival), ki je potekal od 16. do 24. septembra.
pentatonic.com

Moderno reciklirano pohištvo.

Švedski pohištveni velikan ni pozabil na okolje

Ekološko zavednim podjetjem se je pred kratkim pridružil tudi švedski pohištveni velikan Ikea, ki je letos premierno predstavil kolekcijo pohištva iz recikliranih odpadnih materialov. Uporabili so zavržen les, plastiko in steklo ter materiale spremenili v moderne kose, namenjene napredno mislečim urbanim prebivalcem mest, ki v svojem hitrem tempu življenja učinkovito razpolagajo s svojim časom ter aktivno preživljajo proste trenutke, pri tem pa ne pozabljajo niti na okolje. Kolekcijo PS 2017 sestavljajo eklektični kosi atraktivnih oblik, ki pozornost pritegnejo z živimi barvami, inovativnim dizajnom in neverjetnim udobjem.
ikea.com

Tudi Ikea je predstavila kolekcijo pohištva iz recikliranih odpadnih materialov.

Trash Design

Trendu recikliranja se pridružujejo tudi nekateri arhitekturni biroji in oblikovalske skupine na našem prostoru, med katerimi so opaženi tudi slovenski “trashisti” Katja Keržan, Aleš Zorko in Jurij Vahtar. Inovativni trojec Trash Design je svojo pot začel leta 2012 z osebnim eksperimentom, ki je kmalu prerasel v projekt, ki se na resen, a sproščen način loteva “upcyclinga”, ponovne in večnamenske uporabe zavrženih predmetov in materialov. Med drugim so zasnovali kolekcijo torb iz recikliranega materiala, eden izmed njihovih najopaznejših projektov pa je gotovo nadvse domiselna prenova poslovnih prostorov ljubljanskega regijskega centra za ravnanje z odpadki – RCERO.
trashdesign.si

Foto: Nejc Ketiš

Svetleča se reciklaža

“Upcikliranja” so se lotili tudi pri enem najbolj znanih proizvajalcev kristalov na svetu – podjetju Swarovski. Po zgledu recikliranja odpadnih materialov so se odločili delcem svojih kristalov podariti nov namen. Kristale so tako uporabili za izdelavo šik solarnih celic in čudovitih italijanskih plošč terazzo, ki so v tem trenutku ponovno velik arhitekturni hit.
swarovskigroup.com

Svetleča se reciklaža.

Izbor urednika

Spletni urednik, Pika Zrim, priporoča