Kakšne božične sladice imajo po svetu?
Čokolade, adventni koledarji, bonboni vseh vrst in oblik, pecivo, potica.. Na vse to se spomnimo, ko začnemo razmišljati o božiču.
O božičnih jedeh po svetu smo že pisali, katere pa so božične sladice, ki jih lahko najdemo drugod po svetu?
V Sloveniji vsi vemo, da je to potica. Naj bo orehova, pehtranova, kokosova ali čokoladna, v naslednjih dneh vam jo želimo čim več!
Spodaj pa seznam najbolj zanimivih božičnih sladic po svetu.
Pan De Pascua - Čile
V španščini to pomeni velikončni kruh, a v resnici gre za tradicionalno božično sladico v Čilah. Torta, ki ji ingver in med dodata sladek okus, je narejena iz mandljev, lešnikov, kandiranega sadja in rozin. V Čile so jo pripeljali nemški migranti, kasneje pa je postala obvezna božična jed.
Božični puding - Anglija
Božični puding prihaja iz srednjeveške Anglije. Na začetku so ga delali zato, da bi zmanjšali vnos mesa in ga niso imeli za sladico vse do leta 1700. Večkrat jo imenujejo tudi slivov puding, a je zanimivo, da ta sladica sliv ne vsebuje. V časih pred vikotorjanske dobe so rozinam rekli slive, ki pa jih lahko najdemo v tej sladici. Narejena je še iz jajc, loja, melase in različnih začimb, ki dodajo okus. Pripravijo pa jo že štiri do pet tednov pred božičem.
Bûche De Noël - Francija
Poznana tudi kot polenova torta, je izredno popularna božična sladica v Franciji, Quebecu in vseh ostalih bivših francoskih kolonijah. Tradicionalno je narejena iz biskvita spečenega v nizkem pekaču, zmrznjena, zrolana in potem ponovno zmrznjena. Celoten proces da sladici obliko polena, iznašli so jo nekje v 19. stoletju.
Pavlova - Nova Zelandija in Avstralija
Pavlova je sladica, ki izhaja iz Nove Zelandije poimenovana pa je po ruski baletni plesalki Pavlovi. Je unikatna sladica iz dežele spodaj, ki jo pripravljajo v poletnih mesecih, najbolj pogosto ravno v času praznikov. Gre za španski veterc s krhko skorjo, penasto sredico in posuto s stepeno smetano ali sadjem. Popularna je tudi v Avstraliji, poimenovali pa so jo po ruski balerini Anni Pavlovi, ko je ta okoli leta 1920 obiskala Novo Zelandijo in Avstralijo.
Lebkuchen - Nemčija
Tradicionalno nemško slaščico, ki spominja na ingverjevo pecivo, so iznašli menihi v 13. Stoletju, te piškoti pa so postali simbol praznične sezone. Sestavine za pripravo so med, začimbe, orehi, okus pa lahko variira med sladkim in začinjenim.
Vaniljekranse - Danska
V danščini to pomeni vanilijevi venčki in točno to so danski masleni piškoti, ki so tudi glavna jed božiča na Danskem in tudi v drugih državah. S preprostim okusom vanilije in krhko sredico, nas bodo zagotovo spravili v dobro voljo. Zahvaljujoč izvozu pa so tudi drugi narodi začeli prevzemati te piškote in jih ponujati ob božiču.