Zakaj ni dobro biti perfekcionist?

Klavdija Rupar 09.08.2021
avel-chuklanov-dumfltmeabq-unsplash

Perfekcionizem je občutek, da nikoli nismo dovolj dobri. Da morajo biti stvari vedno narejeno perfektno in nič slabše. Da moramo na vseh področjih dosegati perfektne rezultate. Pa se zavedamo, da je življenje daleč od perfekcije? Da nas posebne in popolne delajo prav vse nepopolnosti in napake? Perfekcionizem se je močno povečal v zadnjih 30. letih, posledica pa je pogosta izgorelost. Največ izgorelih posameznikov je namreč perfekcionistov, ki enostavno ne morejo živeti, če ni vse v njihovem življenju popolno.

Na srečo se o tem vedno več govori in ljudje počasi dojemajo, da je super, če živiš za svoje sanje, a je tudi pravilno, da si vzameš počitek, poveš, če kdaj ne zmoreš in znaš prositi za pomoč.

Kdo so perfekcionisti?

Nikoli ne nehajo slediti sanjam

Imate sanje in jim zvesto sledite? Pravilno! A ne za vsako ceno. Perfekcionisti dosežejo svoje želje in že iščejo nove. Ne znajo se sprijazniti s tem, da ni poanta v cilju, ki ga dosežemo, ampak v poti do tega cilja. Prav tako vedno iščejo napake, ki so jih naredili in se zato slabo počutijo. A iz napak se učimo in rastemo. Veliko se primerjajo z drugimi in ves čas tekmujejo z njimi ali pa celo sami s seboj.

Zapadejo v paralizo

Perfekcionisti se večkrat srečajo s strahom, da niso dovolj dobri. Kar jih popolnoma ohromi in namesto, da bi stvar naredili (pa četudi ne bo popolna), je raje sploh ne naredijo. Ohromljenost in odlašanje sta najboljša prijatelja perfekcionistov. To pa vodi v še večjo sramoto, krivdo in slabo voljo. Življenje se namreč odvija pred njihovimi očmi, oni pa si ne upajo narediti ničesar, saj jih je strah, da jim stvar ne bo uspela. Zato se večkrat zamotijo s kajenjem, alkoholom ali drugimi nezdravimi navadami, ki jim vsaj za trenutek pomagajo pozabiti na njihovo nepopolno življenje.

Kako premagati perfekcionizem?

Zavedanje

Če želite narediti korak naprej, najprej morate vedeti, da je težava, s katero se srečujete, perfekcionizem. Razmislite o svojem odraščanju, travmah in izkušnjah, ki so vpivala na vaša razmišljanja.

Razumevanje

Nato se poglobite v globoko razumevanje, kako perfekcionizem vpliva na vaša življenja. Če živite z odvisnostjo, motnjo hranjenja ali imate težavami s tesnobo, morate raziskati, kako je do tega prišlo. Večkrat so vse to mehanizmi, ki vam pomagajo, da se misli in telo navadita na emocionalno bolečino. 

Ponovno povezovanje

Nasprotje od perfekcionizma je pogum, sprejmanje in sočutje do sebe. Če teh vedenj ne zmorete, potem samo sebi ne morete dati potrditve, ki jo potrebujete. Preveč časa namreč namenjate drugim in premalo sebi. Naslednji koraki zato vsebujejo spoštovanje vašega telesa, hvaležnost, odpuščanje in učenje, kako si postaviti zdrave meje. 

Akcija

Najtežji korak je, da začnete delati stvari, ki so vam neprijetne. Na žalost je to edini korak, če se želite spremeniti in izboljšati vaše življenje. Najbolje je, da vsak dan naredite korak dalje, kot so npr. poslušanje vašega telesa, se naučite reči ne, ste pogumni in preizkušate stvari. In na koncu ponovno napišete svojo definicijo perfekcije.

Mogoče te zanima tudi?

preberi povezane vsebine

Izbor urednika

Spletni urednik, Pika Zrim, priporoča